OGŁOSZENIE POLICJI
„Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie przestrzegają przed oszustami działającymi metodą ,,na funkcjonariusza''.
Nie wdawaj się w rozmowę, powiadom policjantów. Kilka dni temu przestępcy oszukali 83-letniego mieszkańca powiatu na kilkadziesiąt tys. zł. Pokrzywdzony wziął pożyczkę, a pieniądze przekazał oszustom. Ponadto także doszło także do innych prób oszustwa, jednakże mieszkańcy w tych przypadkach zachowali czujność i nie doszło do przekazania pieniędzy. Jeśli ktoś do ciebie zadzwoni, powie że jest funkcjonariuszem policji, prokuratorem i będzie wypytywać o pieniądze bądź mówić o pieniądzach zakończ rozmowę natychmiast i dopiero wtedy zadzwoń na nr alarmowy 112.
UWAŻAJ NA OSZUSTÓW PODAJĄCYCH SIĘ ZA FUNKCJONARIUSZY
Podczas takiej rozmowy telefonicznej prowadzonej przez telefon stacjonarny, OSZUST przedstawia się jako policjant bądź funkcjonariusz innej służby, najczęściej podaje stopień imię i nazwisko, czasami wymyślony numer identyfikacyjny. Sprawca informuje swoją ofiarę o tym, że jest obserwowana przez oszustów i w końcu straszy, że jej pieniądze w banku oraz te w domu są zagrożone kradzieżą. Na koniec dodaje, że przekazując pieniądze policji ofiara, może je uratować. Najczęściej pada polecenie wyrzucenia ich przez okno lub pozostawienie w umówionym miejscu, bądź przelania na konto. Fikcyjny policjant, za którego podaje się oszust, gwarantuje także, że pieniądze zostaną zwrócone ich właścicielowi.
I to właśnie te szczegóły oznaczają, że mamy do czynienia z przestępcami. Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach, nie dzwonią i nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy, przelew, wyrzucanie ich przez okno, czy pozostawianie w jakimś miejscu.
Jeżeli w rozmowie telefonicznej wystąpią elementy, o których piszemy, należy natychmiast się rozłączyć, powiadomić o tym swoich bliskich oraz policjantów dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Policjanci przestrzegają, aby w trakcie takich rozmów osoby nie udostępniały swoich danych dotyczących kont bankowych, środków na nich zgromadzonych, numerów telefonów komórkowych oraz adresu.
Pamiętajmy że policjanci czy inni funkcjonariusze nie dzwonią do mieszkańców aby pytać ich o pieniądze, nie namawiają do brania kredytów czy pożyczek, a tym bardziej, nie informują o swoich działaniach.
W naszym powiecie otrzymujemy sygnały o kolejnych próbach wyłudzenia pieniędzy.”