Ogłoszenia duszpasterskie 8.06.2014

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

8 czerwca 2014

1. Dzisiejszą uroczystością Zesłania Ducha Świętego, która przypada dokładnie w 50 dni po Zmartwychwstaniu, kończymy obchody okresu wielkanocnego. Liturgia tego dnia ukazuje nam różnorodne dary związane z obecnością Ducha Świętego w naszym życiu. Podstawowym jest dar pokoju i jedności w naszych rodzinach oraz dar pojednania. Zwróćmy na to uwagę w naszych wzajemnych relacjach zarówno z domownikami, jak i z tymi, z którymi się spotykamy w pracy, w szkole czy w innych miejscach.
  2. Wraz ze zstąpieniem Ducha Świętego Apostołowie zostali napełnieni mocą z góry tak, by mogli stać się głosicielami Ewangelii. A wszyscy, którzy dzięki ich nauczaniu przyłączają się do wspólnoty wierzących, stają się częścią nowego ludu wybranego. Dlatego też dzisiejsza uroczystość to także dzień narodzin Kościoła, wspólnoty wierzących, dla których czas, w którym żyją, jest czasem budowania relacji miłości z Bogiem i ludźmi. Pamiętajmy zatem w naszej modlitwie o tych, z którymi tę wspólnotę parafialną, diecezjalną, ale też uniwersalną tworzymy.
  3. Przed tygodniem nasza parafia pielgrzymowała na odpust Wniebowstąpienia do Wejherowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim pielgrzymom za złożone świadectwo wiary, za wspólne modlitwy i za ofiarowany trud. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem tych, którzy zaangażowali się w zorganizowanie pielgrzymki oraz sprawny i bezpieczny przemarsz. /władzom Gminy – orkiestrze –strażakom –niosącym krzyż – obraz - nagłośnienie – porządkowym - prowadzącym modlitwy i śpiew, kierowcom i właścicielom pojazdów/
  4. Jutro, w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w Kościele w Polsce przypada święto Maryi Matki Kościoła. Zostało ono ustanowione na prośbę biskupów polskich podczas Soboru Watykańskiego II. Serdecznie zachęcamy do udziału we Mszy św. tego dnia, która będzie w Linii o 8.30 i 18.00; w Kętrzynie  i w Niepoczołowicach o 16.30.
  5. Również w tym tygodniu, w czwartek, 12 czerwca, po raz drugi w kalendarzu kościelnym będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Ma być to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też neoprezbiterów naszej diecezji, którzy w tym roku otrzymali święcenia kapłańskie.
  6. W piątek  o 20.30 odprawimy kolejne Nabożeństwo Fatimskie -  w intencji o sprawiedliwość i pokój w naszej Ojczyźnie. W tym dniu nie będzie Mszy św. o 16.00.
  7. W przyszłą niedzielę - Trójcy Przenajświętszej kończy się czas Komunii św. wielkanocnej.
  8. Za tydzień w niedzielę popołudniowa Msza św. - ze względu na spotkanie dekanalna kapłanów będzie o godz. 14.00.
  9. Za dwa tygodnie (22.VI) podczas Mszy św. 15.00  udzielimy sakramentu chrztu św. Dzieci do sakramentu prosimy zgłaszać w tym tygodniu do czwartku włącznie.
  10. Rekolekcje dla nauczycieli i katechetów odbędą się w Pelplinie w dniach 3-5.VII /opłata za nocleg i wyżywienie 130,- zł/
  11. Zapowiedzi:
    Łukasz Browarczyk   kawaler           Niepoczołowice
    Michalina Klejna        panna              Potęgowo       (II)

W tym tygodniu patronują nam:

• 10 VI – bł. Bogumił (ok. 1135-1204), biskup poznański i gnieźnieński; był człowiekiem szlachetnym, co sprzyjało powoływaniu go do rozsądzania sporów czy też wypełniania delikatnych misji jednania poróżnionych stron (wspomnienie obowiązkowe);
  • 11 VI – św. Barnaba Apostoł, bliski współpracownik św. Pawła i towarzysz jego pierwszej podróży misyjnej (wspomnienie obowiązkowe);
  • 13 VI – św. Antoni z Padwy (1195-1231), franciszkański prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najbardziej czczonych i kochanych świętych (wspomnienie obowiązkowe).
  • 14 VI – bł. Michał Kozal (1893-1943), biskup i męczennik obozu w Dachau, wyróżniał się tam duchem poświęcenia, pocieszając innych współwięźniów i dzieląc się i tak już głodowymi racjami żywności (wspomnienie obowiązkowe).

Inne:

• W najbliższą sobotę – 14 czerwca na stadionie sportowym w Linii o 10.30 rozpoczną się Wojewódzkie Igrzyska Sportowe LZS o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest to impreza sportowa reaktywowana po latach, której wezmą udział reprezentanci 10 gmin. Zwycięska gmina będzie organizatorem następnej takiej imprezy. Przewidziane konkurencje m. in.: piłka nożna (5 osobowa), siatkowa, podnoszenie ciężarka, biegi, slalom rowerowy, konkursy dla samorządowców i konkurencje dla małżeństw. Ponadto: ciepły posiłek dla zawodników, stoiska handlowe, występy artystyczne, zabawa przy muzyce na żywo. Każdy uczestnik otrzyma los, który będzie brał udział w losowaniu  telewizora oraz sprzęty turystyczno-sportowego.
  • Za tydzień w niedzielę (15.VI) GDK w Linii, KGW Strzepcz i Parafia w Strzepczu zapraszają do udziału w Paradzie Historycznej i Paradzie na Wodzie z okazji zakończenia roku Jubileuszu 700-lecia Strzepcza. Impreza rozpocznie się przed szkołą o 15.00 /c.d. na placu przy scenie nad jeziorem/.